Wielu z nas, zna ryzyko zarażenia Legionella pneumophila, dla pacjentów przebywających o placówkach opieki zdrowotnej. Istnieje jednak wiele innych patogenów przenoszonych drogą wodną, o których powinni wiedzieć pracownicy służby zdrowia. Te patogeny, są również powodem do poważnych obaw w obszarach opieki zdrowotnej, w których woda może mieć kontakt z pacjentami z obniżoną odpornością.
Pokaźna grupa patogenów przenoszonych drogą wodną i budzących obawy w opiece zdrowotnej to bakterie Gram-ujemne. Mogą to być Pseudomonas aeruginosa, Klebsiellaspp. i Acinetobacter baumannii. Inne mogą być grzybami, takimi jak Fusariumspp. lub Aspergillusspp. Większość z tych organizmów trzeba zgłaszać właściwym podmiotom monitorującym zakażenia, ale nie zmienia to faktu, że wymienione patogeny wpływają na długość pobytu pacjentów w placówkach opieki zdrowotnej i zwiększają ogólne koszty opieki zdrowotnej.
Wiele z tych organizmów, nie jest przenoszonych wyłącznie drogą wodną, co jeszcze bardziej utrudnia ich kontrolowanie. Niektóre organizmy mogą być przenoszone z wody na pacjenta poprzez wdychanie aerozoli. Inne patogeny mogą być przenoszone przez kontakt z zanieczyszczoną wodą podczas mycia rąk, kąpieli pod prysznicem, chlapania i czyszczenia ran.
Na przykład, Pseudomonas aeruginosa jest patogenem, który może być przenoszony drogą wodną i kolonizuje się na końcu kranu lub wylewki prysznicowej. Pracownik służby zdrowia może napełnić miskę tą zanieczyszczoną wodą z zamiarem zapewnienia pacjentowi zwykłego umycia. Ten pracownik służby zdrowia i pacjent są wówczas również narażeni na narażenie przez Pseudomonas, poprzez kontakt z wodą. Według badań, tego rodzaju transmisja ma miejsce w co najmniej w 30% przypadków.